Sanallaştırma Çözümleri

Sanallaştırma Çözümleri

SANALLAŞTIRMA ÇÖZÜMLERİ

Eğer sabit diskinizi bölümlere ayırdıysanız sanallaştırmayla ilgili ufak da olsa bir deneyiminiz olmuş demektir.  Bölümlemek , aslında bir sabit  diskten iki ayrı sürücü oluşturmada mantıksal ayırmadır.
İşletim  sisteminde sanallaştırma,  donanımın; aynı anda birden fazla işletim sistemi  çalıştırabilmek için yazılım kullanmasıdır.Bu teknoloji,  geçen yıllarda yöneticilerin mainframe bilgisayarlarda işlemci gücünden tasarruf etmesi için kullanılmaya başlanmıştı. 2005 yılına gelindiğinde sanallaştırma yazılımı, uzmanlar dahil kimsenin tahmin edemeyeceği  kadar hızlı benimsendi.  

IT’de sanallaştırmanın başlıca kullanıldığı üç alan şunlardır: 
Ağ sanallaştırması; 
ağdaki uygun kaynakların, uygun bandwidth’lerin herbiri birbirinden bağımsız ve belli bir sunucuya ya da aygıta atanmış kanallara taksim edilerek bir araya getirilmesi metodudur.  Sanallaştırmadaki  mantık,  tıpkı bölümlere ayrılmış sürücünüzün dosyaları daha kolay  yönetmesindeki  gibi, ağın yönetilebilir bölümlere ayrılarak  gerçek  karmaşıklığının gizlenmesidir. 


Yedekleme sanallaştırması; 
merkezi  konsoldan yönetilen tek  bir depolama aygıtıymış gibi görünen birçok ağ  depolama aygıtının fiziksel yedekleme birleştirilmesidir.  
 

Sunucu sanallaştırması; 
bireysel sunucuların, işletim sistemlerinin ve işlemcilerin numaralar ve kimlik bilgileri gibi  sunucu  verilerini, sunucunun kullanıcılarına karşı maskelemektir. Buradaki amaç; artan kaynakların paylaşımı, kullanımı ve kapasitenin sonradan arttırılacak şekilde korunmasını sağlarken kullanıcının, sunucudaki karmaşık ayrıntıları bilmesi ve  sunucuyu yönetmesini önlemektir. 

Sanallaştırma, IT 
işletmeciliğinde IT ortamının algılanan eylemlerden yola çıkarak kendi  kendini yönetebileceği bir senaryo olan otomatik programlama ve utility programlamasında, bilgisayar işlemci gücü için  kullanıcıların sadece  gerektiği kadar ödeme yapabilmesi avantajına  eğilimin sonucu olarak  görülebilir. Sanallaştırmanın genel amacı, ölçeklenebilir iş yükünü  geliştirirken yönetimsel görevleri merkezileştirmektir.