ThinClient Çözümleri

ThinClient Çözümleri

ThinClient Çözümleri 
ThinClientlar üzerindeki Flash Bellek sayesinde Linux, Windows CE veya Windows XP kerneli taşıyan, RDP ve ICA iletişim kurallarını kullanarak Microsoft Windows 2000&2003 Server, IBM AS/400 vb. gibi ana sistemlere bağlantı kuran sistemlerdir. RDP ve ICA iletişim kuralı sayesinde işletim sisteminin ekranı Thinclient kullanıcısı önüne gelir. Bütün uygulamalar ana bilgisayar (server) üzerinde çalışmakta olup sadece ekran, klavye ve yazıcı bilgileri thinclient üzerine taşınır. Bu sayede bilgiler ana bilgisayar üzerinde tutulduğundan veri kaybı riski ortadan kalkar. Oluşacak elektrik kesintilerinde kullanıcılar uygulamalarına kaldıkları yerden devam ederler.


İşletmenizde yazılım giderlerini, donanım ürünleri giderlerini, yönetim giderlerini, eğitim giderlerini en aza indireceğiniz gibi, bakım onarım giderlerine yapılacak ödemelerden, daha çok BT Uzmanı personeli çalıştırmaktan da sizi kurtaracaktır. Daha az personelle büyük bir ağı yönetebileceksiniz. Terminallerinizdeki oluşan arızalardan, sistem çökmelerinden, personellerin sistemleri karıştırarak yol açtıkları hatalardan kurtulacaksınız. Bir PC nin 10 katı daha küçük bir alanı kapladığından yer sorunu da çekmeyeceksiniz. Fuzuli donanım alımından kurtulacaksınız. Terminaller için ödediğiniz işletim sistemlerine ödeme yapmaktan kurtulacaksınız. Donanım terfilerinden (RAM, HDD, vb gibi) kurtulacaksınız. Çünkü ThinClient size ana bilgisayar performansında çalışma imkanı verecek ve hiçbir zaman atıl duruma düşmeyecek ana bilgisayarınız değişse de yeni ana bilgisayarın sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanacaktır.

Günümüzde bir server yaklaşık 4 saatte kurulmaktadır. Terminallerinde XP yüklenmesi, sürücülerin yüklenmesi, uygulamalarının yüklenmesi ve yamaların güncellenmesi hesaba katılırsa 2 saatte yüklenmektedir.   

Şimdi biraz düşünelim. 
Bu durumda böyle bir sistemi kaç kişi kaç saatte kurar ? En iyimser ifade ile 4 teknik personel ana bilgisayarda dahil olmak üzere bir günlük iş mesaisinde kurar (Takriben 8 Saat). ThinClientlardan oluşan bir network yapısında ise bir personel Server dahil bu sistemi sadece 3.5 saatte kurar. Toplam sürenin 3 saatlik kısmında server kurulumu tamamlanır geriye kalan 30 dakika ise ThinClientların kurulması için yeterlidir. Çünkü herhangi bir işletim sistemi, uygulama yükleme, güncelleme ve yama yükleme gibi bir durum söz konusu değildir. Server kurulurken tüm bu işlemler gerçekleştirilmiş olacaktır.
Sisteminizde yer açın.

Disk Kapasitenizi Doğru Kullanıyormusunuz ? 

ThinClient kullanmayan firmalar disk kapasitelerinin sadece %7’sini kullanabilmektedir. Bunu bir örnekle açıklayalım ;

Örneğin sisteminizde 20 PC olduğunu varsayalım. Her bir PC de 80 GB sabit disk olsun. Bu da 1600 GB’lık bir alan eder. Halbuki siz bütün işlemleriniz için ana bilgisayarınızda (3x36 GB) yaklaşık 110 GB alan bulundurmaktasınız ki bu da %7’sini oluşturmaktadır. Peki bu 1600 GB alanı nasıl kullanıyoruz ?

Genelde İşletim sistemi, ofis uygulamaları, antivirüs yazılımları bir bilgisayara tam kurulum yapıldığında ortalama 5 GB lık bir alanı kaplar. Kullanıcı diğer kısımları ya MP3 ler ile yada resimlerle doldurur. Tüm sistemi göz önünde bulundurduğumuzda 100 GB lik bir alanı kapsar. 1500 GB lık alan atıl durumda kalmış olmaktadır ki bu da yatırımlarınızın bir kısmının atıl olması demektir. Halbuki ThinClientlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü programlar ve verileriniz ana sistemde kayıt altındadır.

Verilerinin yedeklenmesi ve saklanması şüphesizki şirketler için çok önemlidir. Hatta birçok şirket verilerinin kayba uğramaması için yedekleme yazılım ve donanımları alır. Bir şirketin yedekleme için donanım ya da yazılım almasıda yeterli değildir. Tüm bu yedeklemenin doğru ve eksiksiz yapılabilmesi için bir BT personeli ayırması gerekmektedir. Üstelik tüm bunları yaptıktan sonra bile şirketler muhasebe gibi sadece belli başlı uygulamaların yedeklerini almaktadır (Word, Exel, Mail vb. Gibi ofis uygulamaları tamamıyla kullanıcının insiyatifine bırakılmıştır. Sonuç itibari ile tüm bunlar düşünüldüğünde yapılan uygulama şirketlere maaliyet doğuran uygulamalardır.

Yedekleme yapmayan şirketler ise ihtiyaç duydukları anda istedikleri dosyaya da ulaşmakta güçlük çeker belki de asla ona ulaşamazlar. Bu durum şirketleri zarara uğratacağı gibi müşteri tarafından istenen ve müşteriye veri kaybından dolayı gönderilemeyen bir bilgi şirketin prestijinide nispeten yitirmesi demektir.

ThinClient kullanıcılarında ise durum çok farklıdır. Verilerin hiçbiri kullanıcıların kullandıkları ThinClient üzerinde tutulmadığından doğruca server üzerine yazıldığı ve oradan da storage yedekleme server üzerine aktarıldığından veri kaybı asla söz konusu olmayacaktır. Üstelik ofis içi uygulamaların yedekleri de kullanıcıların insiyatifine bırakılmamış olacaktır.

Genelde muhasebe programı gibi temel programların yedeği alınır. Ama her terminalde uygulama yedekleri alınmaz. (Word, Excel E-Mail vb. gibi) bu kullanıcının inisiyatifine bırakılır. Ancak bu çok sağlıklı bir sistem değildir. Oysaki zamanı geldiğinde terminallerde bulunan uygulamarın yedeklerine de ihtiyaç duyulabilir. Bir örnek ile anlatmak gerekirse müşteriniz tarafından atılan önemli bir mail kaybolabilir, Word, Excel gibi ofis uygulamalarında hazırladığınız teklif dosyası gibi dosyalara ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte tüm bu ihtiyaçlarınızda veriyi tek tek terminallerde aramak ve sizin için önemli olan verileri kullanıcıların insiyatifine bırakmak daha büyük risk taşımaktadır. Oysaki ThinClient ile böyle bir sorunla karşılaşmazsınız çünkü ThinClient tüm dosyaları bağlı bulunduğu server üzerine kaydederek olası sorunlarda verilerinizin güvende olmasını sağlar. Server üzerinde bulunan Raid desteği ile dosyalarınız sizin belirleyebileceğiniz aralıklarla düzenli olarak yedeklenir. Bu sayede verilerinizin bulunduğu diskinizde herhangi bir donanım hatası olsa dahi diğer disk devreye girerek çalışmalarınıza kesintisiz olarak devam etmenizi sağlar ve verileriniz güvende olur.

Merkezi Yönetim
Bu işlem için genelde uzak yönetim programları kullanılır. Profesyonel olanları pahalı olup ucuz ve ücretsiz olanları da hacker’lara davetiye çıkarır ve genelde de sistemde problem çıkarırlar. Yönetim araçları kullanma, kullanıcıların internette istenilmeyen yerlere girmeleri, izin verilmeyen programları bilgisayarlarına indirme veya yüklemeleri, sistem kuralları oluşturma, kısıtlamalar getirmek oldukça zahmetli bir iştir. Ama Thin Client’te terminal server üzerinde kullanıcılar standart kısıtlamalar önünde ne bir program ekleyebilir ne de silebilirler. Yönetim programı kendiliğinden olup karmaşık programları kullanmanıza ve satın almanıza gerek yoktur.

Sisteminizin yazılım yamalarını güncelliyor musunuz? Sisteminiz bir şekilde internete bağlanıyorsa, güncellemeleri yapmak ve yamaları yüklemekte başlı başına bir külfettir. Hemde internet trafiğinizi arttırır. Her bilgisayarınızı revize edişinizde bu sorunlarla genelde karşılaşırsınız. Halbuki Thinclientte böyle işlemler yoktur.

Yenileme Maliyetleri
Firmanızda teknolojisi geçmiş bilgisayarlarınız var mı?
Günümüz teknolojisi çok hızlı gelişmekte ve yeni çıkan bir ürün en fazla 2 sene ayakta durabilmektedir. Hatta bu kimi zaman da mümkün olmamaktadır. Sonuç olarak Ram, HDD, CPU ve Ana kart terfisine gidilmekte ve bütçeye büyük bir maliyet getirmektedir. Thinclient hiçbir zaman böyle bir işlem gerektirmez. Hiçbir zaman atıl olmaz. Ana bilgisayar değişse bile her zaman görevini muntazam bir şekilde yapar.

% 100 Güvenlik 
% 100 Verimlilik 
% 100 Denetim 
Düşük Maliyet 
Çok Kolay ve hızlı kurulum 
Elektrik Sarfiyatı 
Kolay Yönetim 
Network Kültürü 
İşletim Sistemi ve Yazılım giderlerinde büyük ölçüde azalma